Kaip išsirinkti radijo stoteles ir jų priedus?

  •  

    Kaip išsirinkti radijo stoteles?

    Daugelis žmonių nusprendę įsigyti radijo stotelę, dar vadinama raciją pasimeta jų modelių gausoje. Kaip ir renkantis bet kokį daiktą, taip ir renkantis radijo stotelę reiktų pradėti nuo savęs. Reiktų atsakyti į esminį klausimą:

    Kam radijo stotelę aš naudosiu ir ar be pagrindinio panaudojimo, dar kur naudosiu?

    Žinodami pagrindinį panaudojimo tikslą ir gal papildomą(us), galime sukonkretinti paiešką. Pamėginkite išsiskirti pagrindinius radijo stotelės parametrus (veikimo atstumą, veikimo laiką, funkcionalumą, atsparumą ir dizainą).

    Aptarsime pagrindinius radijo stotelių skirtumus:

    1. Veikimo atstumas. Reikia nuspręsti, koks Jūsų tikslams reikalingas maksimalus veikimo atstumas. Atkreipkite dėmesį, kad radijo stotelių veikimo atstumas skiriasi skirtingose aplinkose, skirtingomis oro sąlygomis ir net skirtingu saulės magnetiniu aktyvumu. Baofeng radijo stotelės: didelio veikimo atstumo, vidutinio veikimo atstumo ir mažo veikimo atstumo.

    • Atviroje erdvėje, jūroje, danguje ar kitoje aplinkoje kur pašnekovas yra matomumo zonoje ir esant palankiomis oro sąlygoms radijo stotelės veikia maksimaliu deklaruojamu atstumu. Atstumas mažėja: esant kliūtims, nepalankioms oro sąlygoms (lyja, sninga, rūkas) ar intensyviam saulės magnetiniam aktyvumui.
    • Miške radijo stotelių skleidžiamoms bangoms yra kliūtis, t.y. krūmai, medžiai ir reljefas. Kuo daugiau išvardintų kliūčių, tuo veikimo atstumas mažesnis. Kuo miškas retesnis ir reljefas lygesnis tuo veikimo atstumas didesnis.
    • Kelyje veikimo atstumas skiriasi nuo transporto priemonės tipo: atvira (paspirtukas, dviratis, motociklas, keturratis...) ar uždara (automobilis, sunkvežimis...), nuo automobilių kiekio tarp Jūsų ir pašnekovo, bei nuo reljefo. Kuo daugiau išvardintų kliūčių tuo veikimo atstumas mažesnis. Kuo kelyje automobilių mažiau ir kelias lygesnis tuo veikimo atstumas didesnis. Uždaro tipo transporto priemonė radijo stotelės skleidžiamoms bangoms veikia kaip šarvas, t.y. tik įsėdus į tokią transporto priemonę veikimo atstumas ženkliai sumažėja. Rekomenduojama naudoti anteną tvirtinamą išorėje. Šios antenos didina veikimo atstumą daugelių atžvilgiu: a) nėra salone, todėl nėra slopinamos antenos skleidžiamos bangos; b) įprastai montuojama ant stogo, todėl būna gan aukštai ir taip sumažinama kitų automobilių įtaka veikimo atstumui; c) įprastai išorėje montuojamos antenos būna ilgesnės, o kaip žinote antenos ilgis tiesiogiai įtakoja radijo stoteles veikimo atstumą (yra išimčių). Apibendrinant - sunku atsakyti kokių atstumu kelyje veiks vienos ar kitos radijo stotelės, tai tokia aplinka, kurioje radijo stotelių veikimo atstumas gali pasiekti, tiek maksimalų deklaruojamą atstumą, tiek minimalų.
    • Kalnuose radijo stotelių veikimo atstumas yra labai ribojamas kalnų. Matomumo zonoje kaip ir viskas aišku, veikimo atstumas yra didelis. Problemos prasideda kaip tarp Jūsų ir Jūsų pašnekovo yra kalnas. Viskas gerai, jei kuriam nors šone yra vertikali plokštuma nuo kurios radijo bangos gali atsispindėti ir pasiekti Jūsų pašnekovą. Bet ir šiuo atveju reikalingos radijo stotelės užtikrinančios didelį veikimo atstumą, kadangi atstumas skaičiuojamas nuo Jūsų iki plokštumos nuo kurios atsispindi bangos ir nuo jos iki Jūsų pašnekovo. Kalnuose yra tikimybė, kad signalas Jūsų pašnekovo nepasieks. Kalnuose planuojantiems naudoti radijo stoteles rekomenduojam rinktis veikiančias dideliu atstumu Baofeng UV-82 ar Baofeng BF-S56
    • Mieste radijo stotelių veikimo atstumas yra gan mažas dėl gelžbetoninių pastatų ir radijo bangų trikdžių. Vien trikdžiai radijo stotelės veikimo atstumą stipriai sumažina. Bet didžiausią įtaką daro kliūtys, esančios tarp Jūsų ir pašnekovo. Kadangi Jūs esate žemai, o pastatai įprastai aukšti, taigi norint radijo bangoms pasiekti Jūsų pašnekovą reikia atsispindėti pvz. nuo pastatų. Pro kai kurias kliūtis radijo bangos prasiskverbia, bet kiekviena tokia kliūtis sumažina sklidimo atstumą. Tiesioginis atstumas tarp Jūsų ir pašnekovo ir atstumas, kurį nukeliauja radijo bangos skiriasi t.y. radijo bangoms tenka įveikti daug didesnį atstumą ir dar kliūtis. Dėl šių priežasčių radijo stotelių veikimo atstumas gali sumažėti ir keletą kartų, ir 10 kartų.

    2. Akumuliatoriaus talpa tiesiogiai įtakoja tiek radijo stotelės budėjimo, tiek bendravimo laiką. Viskas gan paprasta, kuo akumuliatoriaus talpa mAh yra didesnė tuo radijo stotelė veiks ilgiau. ~1800 mAh akumuliatorių turinčios radijo stotelės normaliam naudojimuisi užteks 12 ir daugiau valandų. Jei radijo stotelę naudosite intensyviai, laikas sutrumpės keletą kartų, panašiai kaip ir su išmaniaisiais telefonais.

    3. Ekranas ir funkcionalumas. Radijo stotelėse montuojamas ekranas ir klaviatūra tam, kad vartotojas galėtų susikonfigūruoti parametrus pagal savo poreikius ar ranka įvesti pageidaujamą dažnį. Kaip turbūt jau supratote, radijo stotelės su ekranais ir klaviatūromis yra funkcionalesnės. Jei planuojate radijo stoteles naudoti ne tik tarpusavyje, bet ir su kitomis radijo stotelėmis (kurių dažnių nėra įvesta) ar naudotis funkcijomis, tokiomis kaip VOX, jautrumo ir galios reguliavimas, dvigubu budėjimo režimu ar kitomis. Tokiu atveju verta rinktis radijo stotelę su ekranu ir klaviatūra (klaviatūrą galima užrakinti). Bet jei Jums nereikia gausybės funkcijų ar ranka įvedinėti dažnio, verta rinktis radijo stoteles be ekrano ir klaviatūros, jomis paprasčiau naudotis. Radijo stotelę be ekrano prijungus prie kompiuterio, taip pat galima konfigūruoti pagrindines funkcijas ar įvesti Jums reikiamus dažnius. Radijo stotelės su ekranais, be ekranų.

    4. Atsparumas. Kaip ir bet kurį elektroninį prietaisą, radijo stoteles vanduo ar smūgiai gali sugadinti. Bet Baofeng produktų gamoje yra modelių atsparių vandeniui ir smūgiams. Šių radijo stotelių korpusas ir visos jungtys yra hermetizuotos, o pats korpusas yra tvirtesnis ir storesnis. Žinoma išlieka tikimybė, kad po smūgio radijo stotelė suduš ar suges, bet tokio tipo radijo stotelės šią tikimybę sumažina iki minimumo. Atsparias radijo stoteles verta rinktis, jei planuojate naudotis lauke lyjant lietui, arti vandens, drėgnoje aplinkoje ar esant tikimybei, kad gali nukristi ant žemės. O gal tiesiog patinka didesnių gabaritų ir tvirtesnės radijo stotelės? Radijo stotelės atsparios vandeniui ir smūgiams

    5. Dizainas. Renkantis radijo stotelę prioritetą reiktų skirti techninei pusei. Ir tik atsirinkus techniniais parametrais tenkinančias radijo stoteles, galima rinktis akims malonesnį dizainą. Pvz. jei reikalingos veikiančios dideliu atstumu, talpiu akumuliatoriumi ar atsparios teks rinktis iš didesnių modelių, jei pakanka mažo veikimo atstumo, nereikia atsparumo ar labai talpaus akumuliatoriaus galite rinktis mažus modelius.

    6. Skaitmeninės radijo stotelės gali veikti, tiek kaip skaitmeninės, tiek kaip analoginės. Pagrindinis skaitmeninės radijo stotelės privalumas, kad Jūsų pokalbių praktiškai neįmanoma pasiklausyti, priešingai nei analoginių. Bet naudojimasis yra sudėtingesnis. Skaitmeninių radijo stotelių tiek pasiūla, tiek paklausa nėra didelė, dėl didesnės kainos, lyginant su analoginėmis.

    7. Papildomo funkcijos. Kai kurios radijo stotelės turi tokias papildomas funkcijas:

    • FM radijo imtumas. Leidžia klausytis muzikos radijo stotelės budėjimo režime, gavus signalą automatiškai perjungiama į pokalbių režimą. Baigus pokalbį po kelių sekundžių vėl pradeda groti Jūsų mėgstama stotis. FM radijo funkciją palaiko daugelis radijo stotelių, tiek su ekranais tiek be. Bet radijo stotele turinčia ekraną daug patogiau ir paprasčiau pasirinkti norimą stotį.
    • LED žibintuvėlis. Radijo stotelių žibintuvėliai nėra labai galingi ir neatstos tikro žibintuvėlio, bet kaip papildoma funkcija tikrai naudinga.
    • Dvigubo stebėjimo imtuvas. Šią funkciją palaiko praktiškai visos radijo stotelės turinčios ekranus. Dvigubo stebėjimo imtuvas leidžia priimti du signalus skirtingais dažniais vienu metu. Jūs galite atsakyti bet kuriam iš šių signalų, bet tik vienam vienu metu. Pvz. Jūs su draugų kompanija bendravimui radijo stotelėmis pasirenkate 15 kanalą, o bendravimui su geriausiu draugu kaip papildomą pasirenkate 7 kanalą. Taigi Jūs girdite ir ką šneka visa draugų kompanija ir ką sako Jums geriausias draugas. Pasirinkę norimą kanalą (15 ar 7) atsakote visai draugų kompanijai arba tik geriausiam draugui. Ką Jūs šnekate su geriausiu draugu girdite tik Jūs abu.
    • „Alarm“ funkcija. Ši funkcija turi 3 režimus. Aktyvavus šią funkciją: 1. Sirenos garsu groja ir mirksi tik Jūsų stotelė 2. Sirenos garsu groja ir mirksi Jūsų ir visų Jūsų pašnekovų stotelės 3. Pypsi ir mirksi Jūsų ir visų Jūsų pašnekovų stotelės. Šią funkciją galima naudoti kaip įspėjimą, kad Jums kažkas atsitiko arba tiesiog kaip skambutį.
    • „Roger That“ funkcija. Turbūt esate filmuose matę kaip žmogus šnekėdamas radijo stotele pokalbio pabaigoje pasako „baigiau“. Aktyvavus „Roger That“ funkciją, pokalbio pabaigoje pasigirsta „pyptelėjimas“ pranešantis apie pokalbio pabaigą ir nebereikia sakyti „baigiau“.
    • VOX funkcija. Aktyvavus šią funkciją radijo stotelė „išgirdus“ Jūsų balsą automatiškai pradeda siūsti signalą, nereikia spausti PTT (Spausk Ir Kalbėk) mygtuko. Galima nusistatyti tinkamiausią jautrumo lygį. Naudojant VOX su radijo stoteles mikrofonu ar su ausinių mikrofonu reikia gan garsiai pradėti šnekėti, kad VOX aktyvuotųsi. VOX turi uždelsimą, kaip apsaugą nuo netyčinio signalo siuntimo, bet naudojantis paminėtais būdais neišvengsite netyčinių VOX aktyvavimųsi. Geriausi rezultatai pasiekiami naudojant laringafoną (daugiau informacijos Apie laringafoną rasite skiltyje ausinės).
    • CTCSS/DCS kodavimo tonai. Analoginių radijo stotelių negali užkoduoti taip, kad Jūsų niekas negirdėtų. Bet galima padaryti taip, kad Jūs negirdėtumėte kitų, t.y. nieko išskyrus savo kolegas su kuriais ir norite bendrauti. CTCSS/DCS kodavimo tonai būtent šią funkciją ir atlieka.

     Atsirinkę parametrų prioritetus pagal aukščiau išvardintus punktus, tikrai išsirinksite savo poreikiams tinkamiausią modelį.

     

    Radijo stotelių priedai ir jų tipai.

    Išsirinkus radijo stotelę verta apsvarstyti kokių priedų Jums gali prireikti.

    1. Ausinės. Jei nenorite visą laiką rankoje laikyti radijo stotelės, vertėtų įsigyti ausines su mikrofonu ir PTT (Spausk Ir Kalbėk) mygtuku

    •  Mikrofonų tipai:

    Kabantis ant laido.
    Prisegami prie apykaklės.
    Pritvirtinti prie ausyje esančios ausinės ilgesniais ar trumpesniais strypais.
    Dedamas ant kaklo (laringafonas).

    • Ausinės tipai. Pati ausinė yra pats svarbiausias aspektas lemiantis patogumą. Labai svarbu pasirinkti tinkamą variantą.

    Ausinė tvirtinama prie ausies lankeliu.
    Ausinė tvirtinama prie ausies „D“ formos lankeliu.
    Ausinė pagalvėlės pagalba tvirtinama ausies kanale. Pats populiariausias tipas, vienas iš privalumų aplinkiniai negirdi Jūsų pašnekovo.
    Ausinės su lankeliu dedamos ant galvos (kaip įprastos ausinės) turinčios vieną ar du garsiakalbius.
    Didelis garsiakalbis dedamas prie ausies ir tvirtinamos prie galvos elastingais dirželiais.

    • PTT (Spausk Ir Kalbėk) mygtukų tipai:

    Esantis kartu su mikrofonu (ant laido ar segami prie apykaklės).
    Išvedami ant piršto, labai patogu kai reikalingos laisvos rankos. 

    • Atskirai paminėsiu ypatingai patogų pasirinkimąlaringafoną. Tai ausinė įstatoma į ausį su vibraciniu mikrofonu ant kaklo ir PTT (Spausk Ir Kalbėk) mygtuku išvedamu ant piršto. Kadangi garsas „imamas“ per kaklą iš Jūsų balso stygų, pašnekovui siunčiamam garsui minimaliai įtakoja Jūsų aplinkos triukšmas. Nereikia su ranka ieškoti mikrofono ir burną kreipti link jo, jis visą laiką ant Jūsų kaklo. Su laringafonu galima naudoti ir ypač tiksliai veikia VOX funkcija (pradėjus šnekėti automatiškai signalas siunčiamas pašnekovui, nereikia spausti PTT (Spausk Ir Kalbėk) mygtuko). Puikiai tinka važinėjant paspirtukais, dviračiais, motociklais, keturračiais ar užsiimantiems aktyviu sportu ( airsoft, paintball), skraidant.

    Pastaba. Atsparių vandeniui (Multi PIN) ir įprastų (2 PIN) radijo stotelių skiriasi ausinių jungtys. Atsparių vandeniui radijo stotelių ausinių pasirinkimas mažesnis, o kainos didesnės.

    2. Šalmo ausinių komplektai.  Dėvint šalmą nėra patogu naudoti radijo stotelę rankoje ar su įprastomis ausinėmis. Siūlome rinktis ausinių komplektus pritaikytus, tiek atviriems, tiek uždariems šalmams.

    • Mikrofonai. Atviram šalmui būtinas mikrofonas su lanksčiu strypu, o uždaram tinka su lanksčiu strypu ir tiesiog klijuojamas vidinėje, priekinėje šalmo dalyje prie burnos.
    • Garsiakalbiai. Šalmų komplektai būna, tiek su vienu, tiek su dviem garsiakalbiais klijuojamais prie šalmo vidinės dalies.
    • PTT (Spausk Ir Kalbėk) mygtukai. Priklausomai nuo komplekto tipo mygtukai būna tvirtinami ant vairo arba ant piršto. Brangesnių komplektų mygtukai apsaugoti nuo vandens. 
    • Atjungimas. Brangesni komplektai turi jungtis leidžiančias šalme sumontuotą įrangą atjungti nuo likusios. Ypač naudingas privalumas, nereikia kiekvieną kartą ištraukinėti ir atjunginėti visų laidų. 

    3. Antenos. Beveik visų radijo stotelių antenos yra nuimamos, tad jas galima pasikeisti Jūsų poreikius labiau tenkinančiomis. Antenas verta keistis, dėl dviejų priežasčių: atstumo ir patogumo. Radijo stotelės veikimo atstumą tiesiogiai įtakoja antenos ilgis (yra išimčių).

    • Jei reikia didesnio atstumo verta rinktis kuo ilgesnę anteną (40 cm ir daugiau)
    • Jei reikia didesnio veikimo atstumo, bet nenorite visą laiką naudotis radijo stotele su ilga antena, verta rinktis teleskopinę anteną, kurios ilgį galėsite reguliuotis pagal poreiki.
    • Jei komplektuojama antena nėra patogi, bet norite išlaikyti esamą veikimo atstumą, verta rinktis panašaus ilgio anteną (~20 cm) tik lankstesnę ir patogesnę.
    • Jei Jums nereikia didelio veikimo, o komplektuojama antena nepatogi, maišo ar bijote nulaužti, verta rinktis ypač mažą anteną (5 cm). Trumpos antenos stipriai sumažino radijo stotelės veikimo atstumą, bet patogios naudotis.
    • Jei planuojate naudoti radijo stotelę automobilyje, rekomenduojama naudoti anteną tvirtinamą išorėje. Automobilis radijo stotelės skleidžiamoms bangoms veikia kaip šarvas, t.y. tik įsėdus į tokį automobilį veikimo atstumas ženkliai sumažėja. Antena, tvirtinamu automobilio išorėje didina veikimo atstumą daugeliu atžvilgiu: a) nėra salone, todėl nėra slopinamos antenos skleidžiamos bangos; b) įprastai montuojama ant stogo, todėl būna gan aukštai ir taip sumažinama kitų automobilių įtaka veikimo atstumui; c) įprastai išorėje montuojamos antenos būna ilgesnės, o kaip žinote antenos ilgis tiesiogiai įtakoja radijo stoteles veikimo atstumą (yra išimčių).

    4. Dėklai. Dėklai yra kelių tipų: patogiam radijo stotelės nešiojimuisi, apsaugantys nuo vandens (pvz. plaukiant baidarėmis) ir silikoniniai (UV-5R ir 888s modeliams) apsaugantys nuo smūgių ir trinties.

    5. Maitinimas. Jei planuojate naudotis radijo stotelėmis ilgą laiką kur nėra elektros lizdo ir manote, kad akumuliatoriaus veikimo laiko gali neužtekti, verta pasirūpinti USB ar automobiliniu kroviklių. Šie krovikliai jungiami į radijo stotelės krovimo stovelį.

    6. Programavimo kabeliai. Radijo stoteles, tiek su ekranais, tiek be ekranų galima programuoti kompiuterio pagalba (tai gan paprasta). Su ekranais galima programuoti ranka, bet daug patogiau tai daryti kompiuteriu. Be ekrano ranka programuoti neįmanoma, būtinas kompiuteris. Visa informacija apie programavimo kabelius ir programas.